Kapı yüzeyleri folyo denilen malzeme ile kaplanabilir. Folyo malzeme mutfaklarda kullanılan cinste olması haricinde günümüzde dijital baskı sektöründe de kullanılır. PVC türünde olan bu malzeme arkası yapışkan bir baskı türü olup daha basit bir anlatım ile sticker tarzı düşünebilir.

Folyo Nedir?

Kapı giydirme alanında kullanılan bu malzeme kalın ve dayanıklı olup yapıştırma yöntemi ile yüzeye uygulanır. Kurumların; uzun süredir kullandığı odalar ve kapılar hatta koridorları renklendirebilir ve kaplayabiliriz.

Kapı Kaplama

Okul kapı giydirme de özellikle eğitim kurumu yönetici ve idarecileri tarafından isteniyor. Bu işlem ağırlıklı olarak kapının koridora bakan yüzeyine uygulanır ve kaplama konusunda en önemli nokta kaplamanın yapılacağı zemin olur. Kaplamanın yapılacağı zeminin temiz ve düz olmasına dikkat edilir. Temiz ve düz olmayın örneğin tırtıklı yüzeylerde istenilen verim elde edilemez. Zemin dışında kaplama yapılacak alanın ölçüsünün dikkatle alınması gerekir.

Okular dışında evlerde ve iş yerlerinde de bu tarz kapı kaplama işlemleri yapılabilir. Okulun her alanına bu işlemi uygulayabiliriz. Ders alanları, idare odaların kapıları, ilkokul sınıflarının kapıları, rehberlik servisi kapısı, tuvalet kapıları, anasınıfı kapıları ve öğretmenler odasının kapısı giydirilebilir. Okulun her alanı için uygulanan bu yöntem de istendiği taktirde tüm kapılar aynı şekilde de uygulama görebilir bu da kurum için daha ağır ve kurumsal bir hava getirir

Neden Tercih Edilir?

Bu kaplama özellikle okullarda tercih edilir. Tercih edilmesindeki sebep ise okulları daha renkli ve öğrencilerin dikkatini çekecek hale getirmek olur. Kapı giydirmedeki bir diğer sebep ise görsel zenginlik ve öğrencilere bilgi aktarımının yapılmasıdır.

Laminasyon ve laminasonsuz olarak 2 şekli olan kaplama işleminde daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması istenmesi durumunda laminasyonlu seçeneğinin tercih edilmesi gerekir.