Bir aracın kaportası üzerine, hiç boya işlemi uygulamadan, tamamen istenilen renkteki folyolar yardımıyla yapılan, kaportanın kaplanma işlemi araç kaplama olarak bilinmektedir.

Aracının renginden memnun olmayan ya da zevkleri doğrultusunda bir yenilik, farklı bir tasarım isteyen kişilerin bu isteklerine cevap verir niteliktedir ve son yıllarda oldukça revaçtadır.

Eskiden taksi gibi ticari araçlarda tercih edilirdi. ( Folyo kaplama işlemi yaptırılan aracın, satışı halinde değeri düşmesin diye) Artık birçok araç sahibi, estetik bir görünüm sağlamak adına, kusursuz belki de çok yeni bir araçta bile renk değişimi tercih edebiliyor.

Araç kaplama, kaporta boyama işlemine oranla daha ekonomiktir. Ancak araç kaplama folyolarının da kalitesi çok önemlidir. Bu konuda müşterinin, uygulamayı yapacak firmaya güven duyması gerekir. Çünkü kullanılan malzemenin yapı kalitesini maalesef müşteri anlayamaz. Görünüşte parlak yepyeni bir araca kavuşur ancak sonrasında sorunlar bitmek bilmez.

Kalitesiz malzeme kullanılırsa, zamanla renk solmaya başlar, ilk gördüğünüz renkten uzaklaşır. Söktürmek isterseniz malzeme kaportadan ayrılamayabilir, ancak zımpara ile sökülecektir. Bu da büyük bir problem oluşturur. Aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanmak için, profesyonel işçilik, deneyimli ve güvenilir firma ve en iyi ürün şarttır.

Araç Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak kullanılan araç kaplama çeşitleri; metalik, mat, parlak, desenli, krom, bukalemun vb. isimde ürün gruplarıdır.

Kullanılan folyoların çeşitleri ise;

  • Cast folyo(ince ve oldukça esnektir, kanallı araçlarda kullanımı uygundur.),
  • Yarı cast folyo(bombeli yüzeylerde kullanımı uygundur, ortalama 5-7 yıllık ömrü olan düz yüzey folyosudur. Düz yüzey folyosuna göre biraz daha maliyeti yüksektir.)
  • Düz yüzey folyosu(genelde kamyonet kasaları veya tır dorseleri gibi alanlarda tercih edilir)

Araç Kaplama Süreci Nasıldır?

Araç kaplama süreci ortalama 2-3 günüdür. Araç önce yıkamaya alınır, araç yüzeyindeki toz ve tüm artıkların temizliği yapılır. Ardından aracın bazı ek parçaları sökülür.( kapı kolları, çıtalar, farlar, anten vb. )Sonra araç özel bir temizlik solüsyonu ile tekrar temizlenir.

Uygun bir şekilde kesilen folyo, işin uzmanlarınca araç yüzeyine uygulanır. Uygulama sonrası çıkarılmış olan ek parçalar yerine takılır. Son kontrolleri yapılan araç yeniden temizlenip teslim edilir. Araç kaplama işleminden 2-3 gün sonra aracı yıkatabilirsiniz.

Folyo ile kaplanmış aracınızı süngerle yıkamaya özen gösterin, fırça tercih etmeyin. Basınçlı su kullanmayın.

Araç Kaplama Fiyatları 2020

Araç kaplama fiyatları aracın büyüklüğüne, kaplama yaptıracağınız alana (komple veya belirli bölüm) , kullanılacak malzemenin kalınlığı ve rengine, firmanın işçilik fiyat standartlarına ve oturduğunuz şehre göre değişiklikler gösterecektir.

Unutulmamalıdır ki; kaplama yapılan aracın rengi, asıl renginden farklı olacak ise araç ruhsatına işlenmesi gerekmektedir. Aynı ise ruhsatta bir işlem gerektirmez.